VĖŽIO
IMUNOTERAPIJA
Onkologija viena jautriausių mūsų veiklos sričių. Sergant onkologine liga, žmogaus imuninė sistema negeba kontroliuoti navikinių ląstelių. Siekiant atkurti imuninės sistemos veiklą, būtina moduliuoti jos veiklą, taikant vėžio imunoterapiją.
Vėžio imunoterapija naudojant dendritinių ląstelių preparatą (DLP) yra pagalbinė vėžio gydymo priemonė, kurią sukuriame individualiai kiekvienam pacientui. Jos veiklioji medžiaga – tai tinkamai paruoštos dendritinės ląstelės, kurios paciento organizme aktyvina imuninę sistemą, siekdamos atkurti jos gebėjimą kontroliuoti vėžio ląstelių veiklą organizme.
Preparato kūrimui naudojami iš paciento kraujo išskirti monocitai, kurie laboratorijoje yra paverčiami dendritinėmis ląstelėmis. Jos įsotinamos vėžio, kuriuo serga pacientas, antigenais ir tinkamai subrandinamos. Preparatas tiesiogiai neveikia vėžio ir gydomąjį efektą sukelia „auklėdamas“ imuninę sistemą bei versdamas ją ne toleruoti, o atpažinti vėžio ląsteles ir kontroliuoti jų veiklą.
Vėžio imunoterapija gali būti individualiai taikoma gydant odos melanomą, inkstų vėžį, prostatos vėžį, centrinės nervų sistemos (galvos ir nugaros smegenų) gliomas. Gydytojų sprendimu ši imunoterapija gali būti taikoma gydant ir kitus piktybinius susirgimus.
Vėžio imunoterapija citokinais indukuotomis ląstelėmis-žudikėmis (CIK) yra vienas iš pasyviosios imunoterapijos gydymo būdų, nes skirtingai nei aktyvioji imunoterapija dendritinių ląstelių preparatais, CIK geba tiesiogiai jungtis prie vėžinių ląstelių ir jas sunaikinti. Daugybė klinikinių tyrimų įrodė, kad CIK ląstelės gali padėti išvengti ligos atsinaujinimo, sustabdyti jos progresavimą bei padidinti bendrą išgyvenimo procentą, o tuo pačiu pagerinti vėžiu sergančių pacientų gyvenimo kokybę. CIK pagrindinės veikliosios ląstelės yra CD3+/CD56+ ląstelės, kurių retai aptinkama nekultivuotame periferiniame kraujyje. Jos pasižymi dideliu dauginimosi greičiu ir galingais priešvėžiniais poveikiais dėl dvigubo funkcinio T ląstelių ir NK ląstelių veikimo, yra mažai citotoksinės sveikų ląstelių atžvilgiu, bet itin specifiškai veikia vėžines ląsteles.
Patekusios į paciento kūną, CIK iš karto keliauja į vietą, kurioje formuojasi navikas ir pradeda naikinti vėžines ląsteles. Pastarąsias jos aptinka reaguodamos į pavojaus signalus, kuriuos siunčia paciento kūnas. CIK veikia akimirksniu, joms nereikia jokios pagalbos iš paties paciento imuninės sistemos. Tai itin svarbu ligoniams, kurių būklė taip susilpnėjusi, kad organizmas nebesugeba ligai būtiną atsaką duoti pats. Dėl šios savo savybės CIK yra priskiriamos pasyviajai imunoterapijai, nes žmogaus imuninę sistemą ne stiprina, o ją iš esmės pakeičia.
Pasyviosios imunoterapijos metodai, tokie kaip CIK ar monokloniniai antikūniai, puikiai dera ir su aktyviąja imunoterapija, kurios tikslas yra mobilizuoti paciento imuninę sistemą. Tokia kombinacija leidžia išnaudoti tiek pasyvosios terapijos greitį, tiek ilgalaikį aktyviosios terapijos efektyvumą. Puikiu šių metodų derinimo pavyzdžiu galėtų būti gydymas naudojant tiek CIK, tiek dentritines ląsteles. Šios terapijos veikia labai skirtingais principais, bet sykiu sukuria platų ir kompleksišką atsaką vėžiui. Yra duomenų, kad chemoterapija didina vėžio jautrumą imunoterapijai bei spindulinei terapijai, ir atvirkščiai. Remiantis šiais duomenimis, onkologijoje įsitvirtina chemoimunoterapijos koncepcija, kurioje teigiama, kad vien tik imunoterapija, chemoterapija ar taikinių terapija nėra pajėgios efektyviai kontroliuoti vėžio, todėl būtinas racionalus šių vėžio gydymo metodų derinimas.
Gydymas vėžio imunoterapija atliekamas gydymo įstaigoje, kurios gydytojas paskyrė pacientui šį gydymo būdą. Mūsų laboratorija pagal gydytojo paskyrimą pagamina ir išduoda sertifikuotą (-us) preparatą (-us) į gydymo įstaigą jo (-ų) taikymui. Gydytojas sudaro paciento gydymo planą, tinkamai derindamas dendritinių ląstelių ir / ar citokinais indukuotų ląstelių-žudikių preparatus su standartiniais vėžio gydymo būdais.
DLP ir CIK preparatai gaminami autologiniam ir alogeniniam naudojimui.
Daugiau informacijos rasite mūsų parengtame lankstinuke.